Ošetrujeme drevo krok po kroku

Prípravky ste si kúpili, pekné počasie vybavili, ste odhodlaný prebudiť umenie dreva. Čo teraz? Prinášame zopár tipov a trikov, ktoré vám pomôžu.

Kvalita dreva

Pre nanášanie náterových látok je vhodné drevo zdravé, suché, rovnakej kvality, bez uzlov a kazov. Povrch takéhoto dreva musí byť hladký a rovný, bez vytrhaných alebo zdvihnutých drevených vlákien. Hrany dielov jemne zaoblite. Pri odyhovaných dieloch nesmie byť na povrchu odštiepená či prebrúsená dyha, diery, ani pľuzgiere.

Vlhkosť dreva

Drevo je potrebné natierať suché, jeho vlhkosť nesmie prekročiť 12 %. Vysoký obsah vody totiž  bráni prieniku látok do hĺbky. Náter sa potom nedostatočne zakotví a zníži sa priľnavosť látky k podkladu. Nadmerná vlhkosť dreva môže spôsobiť nedostatky pri tvorbe ochranného filmu a  pri vysychaní aj poškodenie. Kvalitu náteru ovplyvňuje teplota prostredia. Optimálna je 23 °C. Nízka teplota, pod 12 °C, obmedzuje vytvorenie jednotného filmu. Pri vysokých teplotách, nad 25 °C,  náter rýchlo zasychá a stráca svoju pružnosť. Je dobré vyhýbať sa i náterom na prudkom slnečnom svetle.

Brúsenie dreva

V tomto prípade je dôležité vedieť, čo potrebujeme dosiahnuť.

Pri požiadavke na dokonalý povrch, akým je napr. povrchová úprava nábytku, lakovanie dreva a pod.,  sa povrch brúsi 2 až 3-krát. Najprv sa opracováva brúsnym papierom s hrubším zrnom (napr. č. 60-100) priečne cez vlákna. V niektorých podmienkach sa po prvom brúsení drevo mierne navlhčí vodou. Je to z dôvodu lepšieho postavenia drevených vlákien a jednoduchšieho brúsenia. Namočené plochy necháme schnúť 2 hodiny pri teplote 20 °C).  Drevo nezabudnite vždy dôkladne očistiť. Druhé brúsenie robíme v smere, brúsnym papierom č. 120-180.

Pri náteroch menej náročných na kvalitu povrchu (napr. ploty, brány, vonkajšie nátery chát a pod.) stačí jedenkrát prebrúsiť povrch brúsnym papierom č. 80-100.

Odstránenie starého náteru

Ak chceme, alebo je nutné odstrániť starý krycí náter, môžeme to urobiť viacerými spôsobmi. Mechanickým brúsením- najprv hrubým brúsnym papierom a následne jemným brúsnym papierom na dočistenie. Tento spôsob je však veľmi pracný a ťažký. Pomôcť nám v tom môže elektrické alebo akumulátorové náradie.

Ďalšou možnosťou je opaľovanie teplovzdušnou pištoľou alebo plameňom za pomoci benzínovej alebo plynovej lampy. Pozor však na sklo, plasty a kovy v blízkosti opaľovaného materiálu. Po opálení náteru sa povrch obrúsi brúsnym papierom, odstránia sa zvyšky náteru štetcom alebo zmetákom.

Posledná možnosť je použitie odstraňovača starých náterov. Pozor však pri odstraňovači s obsahom vosku, ktorý je nevhodný pre nasiakavé materiály ako sú drevo, omietky a pod. Odstraňovač obsahujúci vosky vnikne do pórov dreva a zhoršuje priľnavosť nového náteru. Pri hladkom povrchu, akým je kov, sa dá umyť riedidlom, no z dreveného povrchu to nie je možné.

Zasychanie materiálov

Medzi jednotlivými nátermi odporúčame dodržiavať čas zasychania, ktorý je na produktoch uvedený. Skrátenie tohto času síce urýchli prácu, ale náter zostane mäkký a vyzrieva pomalšie. Medzi každým náterom odporúčame povrch prebrúsiť. Najdôležitejšie je prebrúsenie po prvom nátere, ktorý vlákna dreva postaví. Dosiahne sa tým hladší a jemnejší povrch.

Ochrana proti hmyzu, hubám a plesniam

Drevokazný hmyz, plesne a huby vedia drevo úplne zničiť, znehodnotiť. Ak tomu chcete predísť, najlepším prípravkom je biocídne napúšťadlo, ktoré preniká hlboko do pórov dreva, a tak zabezpečí jeho ochranu. Len pre príklad, životnosť neošetreného dreva v exteriéri je iba 3 až 5 rokov. Ak ho ale ošetríte, predĺžite mu tým život až na 20 rokov a viac. Pri takomto ošetrovaní treba drevo najskôr očistiť od prachu, špiny, živice či mastných škvŕn. Potom sa natiera jedenkrát v nezriedenom stave štetcom alebo valčekom. Povrch dreva treba chrániť aj krycím náterom. Na trhu sú aj prípravky, ktoré sú určené na sanáciu dreva t.j. ochranu už napadnutého dreva napríklad červotočom.

Ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Slnko, voda či mráz. Vonkajšie vplyvy dávajú drevu poriadne zabrať. Váš altánok určite ocení, ak mu pomôžete.  V prípade takejto ochrany sa najčastejšie využívajú lazúry alebo moridlo a lak v jednom. Lazúry drevo jemne prifarbia do želaného tónu a zároveň ho svojimi vlastnosťami chránia. Vyrábajú sa v rozpúšťadlovej (syntetickej) aj ekologickej (vodou riediteľnej) verzii. Obe  kategórie sú k dispozícii v  tenkovrstvovej a hrubovrstvovej verzii. Rozdiel medzi  nimi je v tom, že tenkovrstvový variant preniká hlbšie do dreva a zvýrazňuje jeho kresbu, naopak hrubovrstvový  na povrchu dreva vytvára hrubší ochranný film. S vodou riediteľnými lazúrami je práca príjemná, pretože nezapáchajú, rýchlo schnú a nie sú zdraviu škodlivé. Na povrchu vytvárajú matný jemný film umožňujúci dýchanie dreva a prestup vodných pár. Drevo nielen farebne upravujú a zvýrazňujú jeho kresbu, ale hlavne ho chránia pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Na suché drevo, už ošetrené biocídnym napúšťadlom, sa nanesú 2 až 3 vrstvy lazúry v časovom intervale 24 hodín. Ak chceme ošetriť staršie nátery, treba ich najskôr odstrániť hlbokým prebrúsením podkladu, najlepšie až po holé drevo, vytmeliť nerovnosti, prebrúsiť a naniesť 2 až 3 vrstvy lazúry v časovom intervale 4 hodín. Lazúru, ktorá nevsiakne do 15 – 20 minút, treba zotrieť suchou handrou. Medzi jednotlivými nátermi sa odporúča zaschnutý povrch jemne prebrúsiť. Následne ostane hladký a odstránia sa tak zdvihnuté vlákna.

Kvalita dreva

Dlhodobejšiu ochranu poskytuje drevu hrubovrstvová lazúra, ktorá môže byť vodou riediteľná alebo syntetická. Na povrchu natieraného podkladu vytvára hrubšiu, flexibilnú vrstvu odolávajúcu objemovým zmenám dreva. Svojimi vlastnosťami je predurčená na použitie pri náteroch zvislých plôch, okien, štítov, podhľadov a pod. Vynikajúco odoláva poveternostným vplyvom aj slnečnému žiareniu (obsahuje UV filtre a absorbéry) a zanecháva pružný hodvábny povrch. Ak sa dodrží pri aplikácii všetko potrebné (pracovný postup a kvalitná predpovrchová príprava), životnosť náteru sa predĺži až na 8 až 10 rokov. Aj pri použití tejto lazúry sa musí drevo najskôr ošetriť biocídnym napúšťadlom, ktoré je vhodné kombinovať s tenkovrstvou lazúrou. Niektoré modernejšie druhy lazúr obsahujú biocídne napúšťadlo priamo, čo šetrí čas aj peniaze. Hrubovrstvová lazúra sa nanáša jeden až dvakrát v časovom intervale 24 hodín medzi nátermi. Druhá vrstva náteru sa už neriedi. Špeciálnym typom lazúr sú tixotropné lazúry, ktoré sa väčšinou nanášajú štetcom. Sú to prémiové lazúry určené na náročné a záťažované povrchy. Majú veľmi dobrú roztierateľnosť a vysokú výdatnosť.